شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

انواع دزدگیر اماکن انواع دزدگیر اماکن

در یک دسته بندی کلی انواع تکنولوژی دزدگیر اماکن عبارتند از :

۱- دزدگیر های ساده مبتنی بر آژیر و هشدار محلی

۲- دزدگیر های اماکن باسیستم آلارم راه دور مبتنی بر خطوط تلفن ثابت

۳- انواع دزدگیر اماکن بی سیم

۴-انواع دزدگیر اماکن سیمکارتی

۵- انواع دزدکیر اماکن تحت شبکه

دزدگیر های اماکن ساده مبتنی بر آژیر :

این نسل از دزدگیرهای اماکن قدیمی ترین نوع آنها میباشند . در این نوع سیستم ضد سرقت هیچگونه آلارم و هشدار راه دور ارسال نمیکند .در این نوع دزدگیرها تنها آژیر به صدا در آمده توسط پنل دزدگیر نقش حفاظت از محیط را بر عهده داشت .از آنجایی که سارقان به سادگی میتوانستند آژیر این سیستم ا را از کار بیندازند چنین سیستم هایی از امنیت بسیار پایینی برخوردار بودند .نسل های اولیه دزدگیر از این دسته بودند .

دزدگیر های مبتنی بر آلارم راه دور از طریق خطوط تلفن ثابت :

در این سیستم دزدگیرها علاوه بر به صدا در آوردن آژیر و هشدار محلی برای فراری دادن سارقین ،اقدام به تماس با شماره های ذخیرهشده در تلفن کننده خط ثابت خود مینمودند . مشکل این نسل از دزدگیرها در سهولت قطع خطوط تلفن ثابت توسط سارقین بود .هنوز از این نوع دزدگیرها به دلیل ارزان قیمت بودن در مراکز شهری پرجمعیت استفاده میشود .

انواع دزدگیر اماکن بی سیم :

در سیستم دزدگیر اماکن باید سنسور ها به پنل مرکزی متصل شده و هشدار را به این پنل ارسال نمایند . سپس وظیفه پنل مرکزی (سانترال مرکزی ) دزدگیر اماکن میباشد که نسبت به هشدار دریافتی عکس العمل نشان داده و آژیر و هشدار محلی ،و آلارم راه دور راارسال نماید .برای اتصال سنسورها به دزدگیر از سیم ها دو زوج و چهر زوج استفاده شود .اگر برای سیم کشی دزدگیر لوله های توکار در نظر گرفته نشده باشد ،سیم کشی باید به صورت روکار انجام شود .بسیاری از اماکن مانند منازل و فروشگاههایی که به زیبایی و دکوراسیون داخلی خود حساس میباشد ترجیح میدهند از سیم کشی روکار استفاده نکنند .تکنولوژی بی سیم وایرلس کمکی جهت اتصالات در چنین سیستم هایی میباشد . در این تکنولوژی به جای استفاده از سیم و کابل ،سنسور ها و بقیه تجهیزات دزدگیر به صورت وایرلس به سانترال مرکزی متصل میگردند . دو فرکانس ۳۱۵ و ۴۳۳ مگا هرتز کد شده رایج ترین باندهای فرکانسی مورد استفاده در چنین سیستم هایی میباشند .

دو مشکل چنین سیستم هایی عبارتند از :

– تمام شدن شارژ باطری تجهیزات بی سیم

– احتمال ایجاد نویز و پارازیت بر روی فرکانس رادیویی سیستم و اختلال در عملکرد سیستم

انواع دزدگیر اماکن سیم کارتی :

از انجایی که قطع خطوط تلفن ثابت بسیار ساده است و همچنین بعضی مناطق دسترسی به این خطوط تلفنی ندارند ،در نتیجه انواع دزدگیر سیمکارت خور به بازار ارائه شده اند .یک دزدگیر سیمکارتی میتواند علاوه بر هشدار بر روی خط تلفن ثابت ،از طریق خطوط تلفن همراه اقدام به ارسال هشدار پیامکی و یا هشداری تماسی به مسیولین مکان مورد سرقت بپردازند تنها مشکل چنین سیستم هایی وجود دستگاه هایی است که قادر به پارازیت بر روی خطوط تلفن همراه به صورت محلی میباشند است .

سیستمهای دزدگیر اماکن تحت شبکه :

انواع دزدگیر اماکن تحت شبکه قابلیت تحت شبکه بودن و استفاده از آدرس های آی پی را به دو صورت دارا میباشند :

-استفاده از بستر شبکه برای اتباطات داخلی بین تجهیزات دزدگیر اماکن تحت شبکه هوشمند

-ارتباط راه دور شبکه برای ارسال آلارم راه دور بر روی بستر شبکه و وب

برای ارتباطات شبکه ای بین تجهیزات ،باید تجهیزات دزدگیر از نوع تحت شبکه بوده و قابلیت اتصال به شبکه را دارا باشند . برای ارتباط شبکه راه دور ،معمولا یک ماژول تحت شبکه قابل گسترش برای سانترال مرکزی وجود دارد .از این نوع دزدگیر های تحت شبکه برای تجمیع با سیستم های هوشمند ساختمانی استفاده میشود و امکان مدیریت و مانیتورینگ مجتمع راه دور را برای کاربران فراهم می آورد .

 

 

 

برچسب‌ها:,