شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

انواع نویز در تصویر دوربین های مداربسته انواع نویز در تصویر دوربین های مداربسته

-نویز الکترونیکی : نویز الکترونیکی یکی از انواع رایج نویز در دوربین های مداربسته است .این نویز خود را معمولا به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر نشان می دهد .این نویز معمولا به دلیل تقویت بیش از حد سیگنال تصویر در نور کم به وجود می اید .

-نویز الکترومغناطیسی : نویز الکترومغناطیسی دیگر نوع رایج نویز در تصاویر دوربین مداربسته است .این نویز خود را معمولا به صورت خطوط یا موج در تصویر دوربین نشان می دهد . گاهی این امواج در طول صفحه دوربین حرکت میکنند .این نوع نویز میتواند به علت تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر روی دوربین یا افت شدید سیگنال تصویر در طول انتقال به وجود آید .

روش های رفع نویز الکترونیکی

پیش از اطلاع از روش های اصلاح نویز الکترونیکی شما باید دلیل دقیق به وجود آمدن این نوع نویز را بشناسید . چیپ های تصویر دوربین مداربسته حساسیت محدودی نسبت به نور دارند .این به این معناست که مقدار مشخصی نور برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته نیاز خواهد بود .زمانی که نور برای تشکیل تصویر کافی نیست یک مدار الکترونیکی به صورت خودکار سیگنال تصویر را تقویت می کند .این تقویت سیگنال باعث میشود نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود که به صورت نقاط ریز رنگی در تصویر به نظر می رسد .

پس دلیل اصلی به وجود آمدن نویز الکترونیکی در دوربین مداربسته کم بودن نور در تصویر یا کم بودن حساسیت چیپ تصویر دوربین است .برای رفع این مشکل شما باید نور محیط نصب دوربین را افزایش دهید و یا از دوربین هایی استفاده کنید که حداقل نور مورد نیاز آنها کمتر باشد .

روش های رفع نویز الکترومغناطیسی

به وجود آمدن نویز الکترومغناطیسی در تصویر دوربین های مداربسته میتواند دلایل زیادی داشته باشد . در اینجا به بررسی رایج ترین دلایل به وجود آمدن این نویز ها می پردازیم :

-درست وصل نشدن فیش های BNC : در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC شما متصل نشده باشد سیگنال شما با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که خود را به صورت نویز در تصویر نشان می دهد . برای رفع این مشکل سعی کنید تا جای ممکن از فیش های BNC لحیمی استفاده کنید .

-طولانی شدن مسیرهای کابل کشی : هر نوع از کابل تصویر دوربین مداربسته محدودیت خاصی برای طول دارد .در کابلهای RG59 با مغزی مس این محدودیت معمولا حدود ۵۰۰ متر است . در صورتی که مسیر شما طولانی شده سعی کنید از کابلی با بالاترین کیفیت شیلدو مغزی استفاده کنید و یا از سری های پیشرفته تر از کابل تصویر استفاده کنید .در صورت طولانی شدن زیاد همچنین میتوانید از ویدئو بالون اکتیو نیز برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید .

عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی : عبور کابلهای تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی مانند کابل های برق ،ترانس های برق ،موتورهای الکتریکی و … میتوانید نویز زیادی در تصویر شما ایجاد کند .در طول کابل کشی حتما باید توجه داشته باشید .کابل شما تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد .سعی کنید برای انتقال کابلهای از سینی و داکت جداگانه استفاده کنید تا با کابلهای برق هم مسیر نباشند .به ویژه در مسیرهای طولانی انی تاثیر میتواند خیلی بیشتر باشد .سعی کنید در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابلها استفاده میکنید حتما آنها را زمین کنید .

مشکل در منبع تغذیه : منبع تغذیه یا آداپتور شما هم میتواند یکی از دلایل ایجاد نویز در تصویر دوربین های شما باشد .در صورتی که ریپل ولتاژ خروجی آداپتور زیادتر از استاندارد باشد این امواج در تصویر خروجی دوربین شما تاثیر خواهند گذاشت .

-نشتی برق از هادی های اطراف : گاهی ممکن است هادی فیش های شما به هادی های برق دار اطراف متصل شوند برای مثال هادی فیش های BNC به فلزات موجود در سقف کاذب در محل نصب دوربین وصل شوند . از آنجایی که این هادی ها دارای مقدار کمی جریان نشتی هستند این جریان در کابلهای شما جاری می شود و نویز ایجاد میکند .برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی میتوانید فیش های خود را با عایق بپوشانید و یا روش مناسب تر زمین کردن تمامی تجهیزات مداربسته از جمله DVR و دوربین های شماست .

گرمای هوا : همانطور که میدانید گرمای هوا مقاومت الکترونیکی هادی ها را افزایش می دهد و با گرم شدن بیشتر میزان افت سیگنال شما در طول مسیر بیشتر خواهد شد . سعی کنید کابلهای خود را تا جای ممکن از تابش مستقیم خورشید و گزمای زیاد هوا انتقال دهید .

برچسب‌ها:,