شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

برد دوربین مداربسته چقدر است ؟ برد دوربین مداربسته چقدر است ؟

سوالی که اغلب از سمت مشتریان مطرح می گردد این است که برد یک دوربین مداربسته چقدر است .با یک مثال ساده برایتان شرح می دهیم که در واقع این سوال به هیچ وجه یک سوال منطقی نیست .اگر شما یک دوربین مداربسته را در بالای پشت بام خانه تان نصب کنید میتوانید کوه هایی که در خارج از شهر محل سکونت تان واقع شده اند را مشاهده کنید اما سوالی که مطرح می شود این است که ایا این دوربین برد بالایی دارد که میتواند کیلومتر ها را به شما نشان دهد ؟ پاسخ خیر است .باید بدانید معمولا این پرسش از طرف مشتریانی مطرح می گردد که میخواهند بدانند که برای مثال دوربین تا حداکثر چه فاصله ای میتواند چهره افراد را تشخیص داده و تا چه فاصله ای توانایی ارسال تصاویر با کیفیت را دارد .

برای پاسخ به این قبیل از سوالات باید دو نکته زیر را در نظر گرفت :

۱-نوع لنز دوربین مداربسته (ثابت یا متغیر ):

اگر دوربین با لنز وریفوکال داشته باشید بسته به نوع لنز و فاصله کانونی آن ،میتوانید سوژه ها را در مسافت های مختلف مشاهده کنید .و شاید بتوانید با دوربین هایی خاص تا مسافت یک کیلومتر را هم ببینید و پلاک ماشین و یا چهره یک شخص را تشخیص دهید .اما این نکته را هم در نظر بگیرید زمانی که روی قسمتی از تصویر زوم میکنید .مابقی رخدادها و سوژه های موجود در دیگر قسمت های تصویر را از دست می دهید .چون این تصویر اشتباه در مورد لنزهای وریفوکال وجود دارد که در هر لحظه امکان تغییر فاصله کانونی در آنها میسر است اما این کار هر بار باید به صورت دستی انجام گردد .

۲-کیفیت یا رزولوشن دوربین در برد مفید :

طبیعتا دوربین های ۵مگاپیکسلی کیفیت تصویر بهتری از یک دوربین ۲ مگاپیکسلی ارائه می دهند و در یک فاصله یکسان ،جزئیات بهتر و بیشتری از تصویر رابرایتان به نمایش می گذارند .

در انتها به این مسئله توجه نمایید که در هنگام راه اندازی سیستم مداربسته برای یک مکان بزرگ (برا مثال ۱۰۰ * ۱۰۰ متری )،انتخاب یک دوربین با قدرت زوم بالا لزوما انتخاب کاملا درستی نیست . معمولا بهتر است به جای آن برای چنین محیط هایی از چند دوربین معمولی استفاده کنید .زیرا هم از نظر قیمتی و هم کارایی توجیه بیشتری خواهد داشت .

 

 

برچسب‌ها:,