شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

تفاوت دستگاه DVR و NVR تفاوت دستگاه DVR و NVR

DVR مخفف کلمه Digital Video Recorder بوده و معنای آن دستگاه دیجیتالی ضبط تصاویر است .NVR نیز مخفف کلمه Network Video Recorder به معنب دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه می باشد . همانطور که می بینید هر دوی این دستگاه ها برای ضبط تصویر دوربین مداربسته مورد استفاده قرار میگیرند اما تفاوت بین آن ها چیست ؟

از لحاظ فنی ،تفاوت دستگاه dvr و nvr در نوع فرایند ضبط تصاویر دوربین مداربسته است . دستگاه DVR یک دستگاه الکترونیکی است .تصاویر دوربین مداربسته از طریق کابلی که به قسمت ورودی دستگاه dvr متصل است ،به آن منتقل می شوند . این تصاویر دستگاه dvr کدگذاری و پردازش می شوند .

دستگاه NVR یک برنامه نرم افزاری است و تصاویر دوربین مداربسته را از طریق شبکه اینترنت دریافت می کند . کدگذاری و پردازش تصاویر در این سیستم ها در خود دوربینن مداربسته انجام می گیرد ،سپس برای ذخیره سازی و مشاهده از راه دور ،به دستگاه nvr منتقل می شود .

به خاطر تفاوت در نوع عملکرد ،دوربین هایی که با این دستگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند ،مشخصات متفاوتی دارند و این بزرگترین تفاوت دستگاه dvr و nvr است .

مزایای استفاده از دستگاه NVR

۱)جابجایی کابل آسان

انتقال تصاویر دوربین مداربسته به دستگاه nvr از طریق شبکه اینترنت صورت می گیرد . به همین دلیل این سیستم محدودیتی در مورد کابل کشی ندارد و دوربین را می توان در هر جایی که شبکه LAN وجود داشته باشد نصب کرد .

۲) اتصالات کابل آسان

بر خلاف دستگاه DVR که از هر دوربین باید کابلی به آن متصل شود ،دستگاه NVR تنها به یک روتز بی سیم و اتصال Poe نیاز دارد .

۳)کیفیت ضبط بالاتر

دستگاه NVR از دوربین های IP یا تحت شبکه استفاده میکند ،این دوربین ها کیفیت بالایی دارند و شفافیت تصویر آن ها بالاتر از دوربین های آنالوگ است .

۴)اتصال از راه دور

دوربین مداربسته IP را میتوان چندین کیل.متر دورتر از دستگاه NVR نصب کرد .این سیستم امکان نظارت تصویری از کشورهای مختلف را نیز از طریق اینترنت میسر کرده است .

معایب استفاده از NVR

۱) سیگنال ناپایدار

دستگاه nvr از اینترنت استفاده میکند ،اتصال اینترنت ممکن است گاهی قطع شود و یا سیگنال آن با دستگاه های مجاور همپوشانی کند و ضعیف شود .

۲)توانایی سازگاری پایین

دوربین مداربسته IP به هر دستگاه NVR ای متصل نمی شوند .همواره از یک دستگاه nvr یکسان استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید .

مزایای استفاده از دستگاه DVR

۱)هزینه کمتر

قیمت همیشه نقش موثری در انتخاب و خرید دوربین مداربسته ایفا میکند .اگر بودجه محدودی برای نظارت تصویری دارید دستگاه dvr را انتخاب کنید .

۲)عدم نگرانی در مورد ضعیف بودن سیگنال

بزرگترین مزیت دستگاه گیرنده dvr ، عدم استفاده از اینترنت و متعاقبا عدم قطع شدن تصاویر است .

۳)سهولت در استفاده

دوربین های مداربستهآنالوگ نیاز به برنامه نویسی و نرم افزار ندارند و به راحتی مورد استفاده قرار میگیرند . تنها موردی که میتواند در این دستگاه ها ایجاد مشکل کند تعداد زیاد کابل کشی است .

معایب استفاده از دستگاه DVR

۱)مقدار زیاد کابل کشی

از هر دوربین مداربسته آنالوگ ،حداقل یک سیم به پشت دستگاه dvr متصل میشود .در نتیجه تعداد کابل ها زیاد میشود . همچنین سیم کشی باعث ایجاد محدودیت در موقعیتنصب دوربین مداربسته نیز میشود .

۲)کیفیت تصویر پایین تر

با وجود این که پیشرفت تکنولوژی باعث افزایش کیفیت تصویر در دستگاه dvr شده است ولی کیفیت آن هنوز نمیتواند با دستگاه NVR برابری کند .

۳)عدم امکان اتصال از راه دور

دوربین های مداربسته نباید در فاصله ی دوری از دستگاه dvr نصب شوند تا سیگنال دچار مشکل نشود .

 

برچسب‌ها: