شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP )چیست ؟ دوربین مداربسته تحت شبکه (IP )چیست ؟

سیستم مداربسته تحت شبکه یا ای پی نوعی از سیستم مداربسته است که انتقال اطلاعات در آن بر مبنای پروتکل های شبکه صورت میگیرد . این سیستم مداربسته در مقابل سیستم مداربسته آنالوگ که شکل سنتی سیستم دوربین مداربسته را تشکیل می دهد قرار میگیرد .

تاریخچه دوربین های تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه در مقابل دوربین های آنالوگ در صنعت مداربسته ،دوربین های جدید محسوب می شوند .در طول دهه ۹۰ میلادی با پیشرفت سیستم های مداربسته قسمت های مختلف سیستم های مداربسته آنالوگ مانند تجهیزات ضبط تصاویر و پخش به دستگاه های دیجیتال تبدیل می شدند . این دستگاه ها با توجه به قابلیت های بسیار بالایشان سیستم های آنالوگ را به سرعت به سیستم های نیمه آنالوگ تبدیل کردند . در سال ۱۹۹۶ شرکت سوئدی AXIS برای اولین بار دوربین مداربسته ای ساخت که انتقال اطلاعات آن به جای سیستم های آنالوگ بر مبنای پروتکلهای شبکه صورت میگرفت .از آنجایی که این پروتکل ها محدویت های تصویری سیستم های مداربسته آنالوگ را کاهش می داد .این سیستم با استقبال زیادی روبه رو شد .تنها دلیل جایگزین نشدن کامل سیستم مداربسته آنالوگ با سیستم تحت شبکه بالاتر بودن قیمت آن بود .

سیستم تحت شبکه چطور کار میکند ؟

در سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه ارتباط قسمت های مختلف سیستم به وسیله شبکه های کاپیوتری برقرار می شود .هر دوربین در این سیستم دارای یک سیستم عامل کوچک است که به آن امکان ورود مستقل به محیط شبکه را میدهد .تجهیزات ضبط نیز می توانند به صورت مستقل در سیستم ، تصاویر را در یافت و ضبط کنند . این موضوع انعطاف پذیری بسیار بالایی به سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه داده است .

چرا تجهیزات مداربسته تحت شبکه گران قیمت هستند ؟

دوربین های مداربسته تحت شبکه دارای یک سیستم عامل داخلی هستند که امکان اتصال مستقل آنها به شبکه های کامپیوتری را فراهم می کند . در واقع دوربین های شبکه یک کامپیوتر کوچک در درون خود دارند که این سیستم عامل بر روی آن اجرا می شود . این موضوع باعث افزایش قیمت دوربین های تحت شبکه شده است .

چه زمانی از سیستم مداربسته تحت شبکه استفاده کنیم ؟

در صورتی که هزینه های مالی سیستم مداربسته برای شما مهم نیست پیشنهاد میشود همیشه از سیستم مداربسته تحت شبکه استفاده کنید .اما در صورتی که به دنبال کاهش هزینه های سیستم مداربسته خود هستید استفاده از سیستم مداربسته آنالوگ نسل جدید میتواند نیاز شما رادر حد زیادی پوشش دهد .

مقایسه انواع مختلف دوربین آی پی

۱- مقایسه دوربین های غیر متمرکز و متمرکز

دوربین های IP متمرکز ، شبکه ای ار دوربینهای امنیتی مرتبط هستند ،اما آن ها فقط چشمان سیستم امنیتی هستند زیرا وظیفه ضبطویدئو بر عهده یک دستگاه ضبط ویدئوی مرکزی است .سیستم ذخیره مرکزی ، امنیت فیلم را حتی اگر دوربین خراب یا دزدیده شود تامین می کند .از سوی دیگر ، دوربینهای IP غیر متمرکز ، دستگاههای ضبط مستقلی هستند .هر دوربین ،ویدئو را در یک واسطه ذخیره سازی داخلی مانند هارد درایو یا تامب رادیو ضبط می کند .ذخیره سازی غیر متمرکز احتمال از بین رفتن فیلم های امنیتی و حفاظتی را کاهش می دهد .

۲-مقایسه دوربین های بی سیم و با سیم

دوربین های IP باسیم از طریق کابل های اینترنت به شبکه های کامپیوتری داخلی یا اینترنت متصل می شوند .این اتصال موجب می شود که دوربین از حداکثر پهنای باند شبکه استفاده کند و اتصال آن به شبکه بدونقطعی باشد .دوربین های IP بی سیم از طریق وای فای یا بلوتوث به شبکه متصل می شوند .به دلیل اینکه این دوربین ها بی سیم هستند می توانند برای تحت نظر گرفتن منطقه مورد استفاده قرار گیرند و نصب آن ها آسان تر است اما اتصال آن ها قابل اعتماد نیست .

۳- مقایسه دوربین های IP ثابت و PTZ

دوربین های IP ثابت دوربین های شبکه ای هستند که موقعیت مکانی ثابتی دارند .بنابراین زوایا و جهات دید آن ها ثابت است .بنابراین دوربین شبکه ای ثابت برای تحت نظر گرفتن منطقه ثابتی از ملک مناسب است . در ست است که این نوع دوربین ها ثابت هستند اما مجهز به لنزهای مختلفی هستند که کارکرد آن ها را ارتقا می دهد .از سوی دیگر دوربین PTZ IP قابلیت بزرگ نمایی و حرکت به صورت دستی و اتوماتیک دارد.این دامنه حرکت گستردهموجب می شود که یک دوربین بتواند از زوایا و جهات مختلف  منطقه را تحت نظر داشته باشد .بنابراین برای تعقیب مداوم یک سوژه و بزرگ نمایی آن برای تحقیقات بیشتر مناسب است .

دوربین های IP کروی

دوربین های ثابت و PTZ IP علاوه بر شکل مکعبی به شکل کروی هم عرضه می شوند .اکثر ویژگی های دوربین IP مکعبی در دوربین IP کروی هم دیده می شود مثلا دوربین IP کروی ثابت مانند دوربین IP ثابت معمولی فقط یک جهت را فیلم برداریمی کند اما دوربین های کروی مزایایی نسبت به دوربین های IP معمولی دارند .مثلا دوربین های IP کروی PTZ چرخش ۳۶۰ درجه دارند .

مقایسه دوربین های IP مکعبی و کروی

خریداران باید بدانند که دوربین های مکعبی و کروی به غیر از تفاوت در زیبایی ظاهری تفاوتهای دیگری هم دارند .خریداران باید تفاوتهای آن ها و تاثیر این تفاوتها بر عملکرد آن ها را بدانند .

 

 

برچسب‌ها: