شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

دلایل و مزایای استفاده از دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک دلایل و مزایای استفاده از دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک

دلایل و مزایای استفاده از دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک

تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که چرا از دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک استفاده می‌کنند ؟ استفاده از دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک یک روش مناسب و قبل قبول می‌باشد، استفاده از دوربین‌های مدار بسته باعث می‌شود قوانین راهنمایی و رانندگی رعایت شوند و تصادفات تا حد قابل قبولی کنترل شوند. دوربین‌های مدار بسته معمولا در جاده‌های شلوغ و در تقاطع بزرگراه‌ها و چهارراه‌ها قرار دارند. دوربین‌های مدار بسته با مشاهده و نظارت ترافیک، جرایم و وقایع را ثبت می‌کنند و به دست مسئولین و مامورین می‌رسانند. این نکته را فراموش نکنید که دوربین‌های‌ مدار بسته‌ای که برای کنترل ترافیک وجود دارند به صورت شبکه به یکدیگر متصل هستند. نکته‌ی قابل توجهی که در مورد دوربین‌های مدار بسته وجود دارد این است که دوربین‌هایی که به حالت شبکه‌ای به هم متصل هستند به راحتی می‌توانند باعث شوند تا ترافیک کنترل و شناسایی شود. هزینه نصب و نگهداری دوربین‌های مدار بسته بسیار سنگین است ولی در مقایسه با تامین امنیت مردم این مبلغ ناچیز است.

مزایای استفاده از دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک

۱) کمک به مسافران

یکی از مزایای استفاده از دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک این است که دوربین‌ها در قسمت‌های مهم و ضروری جاده‌ها، خیابان‌ها و … قرار دارند و در صورت بروز هر گونه مشکل و تصادفات جریان‌های ترافیکی به وسیله رادیو و تلویزیون به مردم و مسافرین گزارش داده می‌شود. بنابراین در صورت بروز حادثه یا ترافیک شدید مسافرین و افراد می‌دانند که باید از کدام مسیرها رفت و آمد داشته باشند. با استفاده از این روش مناطق پر ترافیک شناسایی و اطلاع رسانی می‌شود و زمان مردم در سپری کردن ترافیک به هدر نمی‌رود.

۲) تصمیم در مورد آینده جاده‌ها و خیابان‌ها

دوربین‌های مدار بسته که در جاده‌ها و خیابان‌ها قرار دارند علاوه بر کنترل ترافیک و ثبت تصادفات با نظارت بر مسیرها دلایل ایجاد حوادث را بررسی می‌کنند اگر علت این حوادث وضعیت نامناسب خیابان‌ها و جاده‌ها باشد بلافاصله به ادارات دولتی حمل و نقل اطلاع داده می‌شود تا در مورد وضعیت ساخت و ساز آن‌ها تصمیمی گرفته شود و بدین وسیله تصادفات تا حد زیادی در آن منطقه کاهش یابد.

۳) قوانین اجباری

یکی دیگر از دلایل وجود دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک رعایت کردن قوانین است. رانندگانی که علاقه به رعایت قوانین ندارند، می‌دانند اگر خلافی مرتکب شوند توسط دوربین‌های مدار بسته ثبت می‌شوند و جریمه خواهند شد و همین موضوع باعث می‌شود تا قوانین را به صورت اجباری رعایت کنند و همین موضوع باعث می‌شود تصادفات تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

۴) رعایت ایمنی

با استفاده از دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک و به اشتراک گذاشتن صحنه‌های تصادفات توسط دوربین‌های مدار بسته در تلویزیون، افراد و رانندگان نکات ایمنی را بیشتر رعایت می‌کنند.

جنبه‌های خطرناک برای دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک

۱) آب و هوا

دوربین‌‌های مدار بسته در معرض آسیب‌‌های ناشی از آب و هوا قرار می‌گیرند و همین موضوع می‌تواند باعث خراب شدن این دوربین‌ها شود. گرما، باد، باران، برف و یخ می‌توانند یک دوربین مدار بسته را خراب کنند. باید در نگهداری دوربین‌های مدار بسته دقت زیادی شود.

۲) حوادث

از آنجا که دوربین‌های مدار بسته در جاده‌ها و خیابان‌ها قرار دارند احتمال این وجود دارد که در صورت بروز تصادف و حوادث دوربین‌های مدار بسته آسیب ببینند و حتی خراب شوند.

بهترین مکان برای نصب دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک

هنگامی که دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک نصب می‌شوند باید در ابتدا به سوالات زیر پاسخ داده شود :

جاده‌ها و خیابان‌های اصلی شهر چگونه هستند ؟

معمولا در چه ساعاتی از شبانه روز در خیابان‌ها ترافیک سنگین‌تر است؟

ساعات شلوغی در خیابان‌ها چگونه است؟

دلایل شلوغی خیابان‌ها بررسی و شناسایی شده است ؟

در کدام قسمت شهر و در کدام خیابان حوادث و تصادفات بیشتر رخ می‌دهد؟

آیا این تصادفات هر روز و به صورت مکرر رخ می‌دهد؟ دلایل بروز این حوادث و تصادفات چیست؟

نکاتی مهم برای نصب دوربین مدار بسته در خیابان و جاده‌ها

هنگام نصب دوربین‌های مدار بسته به این نکته باید توجه داشته باشید که دوربین تمام قسمت‌های مهم را پوشش می‌دهد یا نه؟ معمولا دوربین‌های مدار بسته در مکانی نصب می‌شوند که بتوانند بیشترین منطقه و نکات را پوشش دهند.

مهم‌ترین نکته در هنگام نصب دوربین مدار بسته این است که شماره پلاک ماشین‌ها زمانی که ماشین‌ها از کنار دوربین مدار بسته عبور می‌کنند به راحتی ثبت شود.

برای حفاظت از دوربین مدار بسته بهتر است آن‌ها را در محوطه‌های تحت کنترل قرار دهند.

دوربین‌های مدار بسته‌ای که برای کنترل ترافیک نصب می‌شوند باید دید در شب مناسب و قابل قبولی داشته باشند.

دوربین‌های مدار بسته برای کنترل ترافیک باید حتما ضد آب باشند.

دوربین‌های مدار بسته‌ای که در خیابان‌ها نصب می‌شوند باید وضوح تصاویر بالایی داشته باشند تا بتوانند تصویرهایی با کیفیت بالا ثبت کنند.