شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

دلایل استفاده از دوربین‌های مدار بسته در مراکز خرید دلایل استفاده از دوربین‌های مدار بسته در مراکز خرید

دلایل استفاده از دوربین‌های مدار بسته در مراکز خرید

دوربین مدار بسته در مراکز خرید

مراکز خرید و فروشگاه‏‌ها امکان عرضه‌ی طیف وسیعی از محصولات و خدمات را فراهم می‌کنند و طبیعی است که جریان رفت آمد سنگینی به خصوص در مراکز خرید بزرگ ایجاد شود. به دلیل حضور جمعیت زیاد در مراکز خرید ضروری است که از دوربین مدار بسته در مراکز خرید استفاده شود. نیاز به کنترل، ثبت و نظارت بر عملکرد کارکنان، رفتار مشتریان و وقایع روزمره امری اجتناب ناپذیر است. در این راستا راهکارهای امنیتی مبتنی بر دوربین‏‌های مدار بسته امکان نظارت با دقتی بالاتر و صرف هزینه و زمانی کمتر را فراهم می‏‌نمایند. در این مقاله می‌خواهیم با مهمترین کاربردها و الزامات استفاده از سیستم‌‏های امنیتی مبتنی بر دوربین مدار بسته در ‏مراکز خرید و فروشگاه‌ها بیشتر آشنا شویم.

۱) راه‌‏اندازی مراکز مانیتورینگ در فروشگاه‌‏ها و مراکز خرید بزرگ به منظور رصد نمودن تصاویر ارسالی از دوربین‌‏های مدار بسته و شناسایی فعالیت‏‌های مشکوک یکی از کاربردهای شناخته شده‏‌ی سیستم‌های دوربین مدار بسته در مراکز خرید به شمار می‏‌رود. پس از شناسایی و احراز فعالیت یا رخداد مشکوک توسط اپراتور، تیم امنیتی در محل حضور یافته و از وقوع سرقت یا هرگونه تخلف ممانعت خواهند نمود.

۲) وجود دوربین‌های مدار بسته در سطح فروشگاه و مراکز خرید باعث افزایش احساس امنیت می‌شود و به پرسنل و مشتریان این اطمینان را می‏‌دهد که هرگونه رفتار و برخورد نامتعارف در این فضا، کنترل و نظارت خواهد شد. به عبارتی یکی از وظایف سیستم‌های امنیتی و دوربین مدار بسته در مراکز خرید، ایجاد فضای امن با هدف پیشگیری از سرقت و وقوع حوادت و جرایم می‏‌باشد که دوربین‌های مدار بسته به خوبی این وظیفه را انجام می‌‏دهند. دوربین مدار بسته در مراکز خرید باعث احساس امنیت بیشتر مشتریان می‌شود.

۳) دوربین‌‏های امنیتی در فروشگاه‏‌ها و مراکز خرید و کسب و کار می‏‌توانند نمونه‏‌هایی از سرقت یا تخلف کارکنان و به طور کلی رفتارهای نامتعارف پرسنل را ثبت نمایند و در صورت نیاز جهت احراز عملکرد نامطلوب یا تخلفات پرسنل مورد استفاده قرار گیرند. دوربین مدار بسته در مراکز خرید علاوه بر رسیدگی به حرکات مشتریان رفتارهای پرسنل را نیز بررسی می‌کنند.

بهترین مکان برای قرار دادن دوربین مدار بسته در مراکز خرید

۱) صندوق فروشگاه

یکی از مهم‌ترین مکان‏‌ها جهت قرار دادن دوربین مدار بسته در مراکز خرید، صندوق فروشگاه می‌‏باشد. تمام تعاملات بین صندوق‏‌دارها و مشتریان بایستی ثبت شود. این امر برای نظارت بر تقلب و یا سرقت (در صورت وقوع) بسیار مفید خواهد بود .

۲) قفسه‌‏ها

شاید مهم‌ترین موقعیت برای نصب دوربین مدار بسته در مراکز خرید، قفسه‏ محصولات باشد. این بخش یکی از موقعیت‌هایی است که احتمال سرقت یا بروز خسارت در آن بسیار بالاست و برای حفظ محصولات و نیز نظارت بر رفتار مشتریان نیاز به نصب دوربین با وضوح بالا و زاویه دید گسترده در این مکان وجود دارد. در صورتی که فروشگاه مجهز به مرکز مانیتورینگ باشد، تخلفات در بخش قفسه محصولات توسط اپراتور رویت و پس از احراز شرایط مشکوک نسبت به اعزام تیم امنیتی به محل و جلوگیری از بروز تخلف اقدام خواهد شد.

۳) انبارها

انبار یکی از بخش‌های حیاتی در هر فروشگاه و مرکز خرید به شمار می‏‌آید. دوربین مدار بسته در مراکز خرید و به خصوص در انبارها به نظارت کامل بر فعالیت‌های جاری در انبار و کالاهای ورودی و خروجی کمک می‌‏کند. در صورت نیاز با بازبینی تصاویر ثبت شده در این محل امکان شناسایی و ریشه‌یابی تخلفات احتمالی وجود خواهد داشت. وحود دوربین مدار بسته در مراکز خرید این اطمینان را به افراد می‌دهد که در صورت بروز هر موردی ماموران امنیتی به سرعت رسیدگی می‌کنند.

۴) محل نگهداری لوازم مشتریان

این مکان که در مراکز خرید بزرگ، فضایی مشابه صندوق امانات در اختیار مشتریان قرار می‏‌دهد، بسیار مورد توجه سارقین می‏‌باشد و بایستی توسط دوربین‌های مدار بسته کنترل گردد. تعداد زیاد دوربین مدار بسته در مراکز خرید برای امنیت بیشتر مشتریان است.

۵) محل ورود و خروج افراد

درها و مسیرهای ورودی و خروجی نیز یکی از مهم‌ترین نقاط جهت پوشش دوربین مدار بسته در مراکز خرید می‏‌باشند. با استفاده از سیستم‌های دوربین مدار بسته هوشمند، امکان شناسایی و ثبت چهره کلیه مراجعین و مشتریان وجود خواهد داشت.

۶) پارکینگ

خودروها و لوازم و اشیاء موجود در آن برای بسیاری از سارقین جذاب است، بنابراین نصب دوربین در پارکینگ برای مقابله و پیش‏گیری از سرقت و یا کنترل و نظارت بر نحوه آسیب رسیدن به وسایل نقلیه و یا سایر دارایی‌های ارزشمند (در صورت وقوع) لازم و اجتناب ناپذیر است.

نظارت و مدیریت فروشگاه از طریق دوربین مدار بسته در مرکز خرید

اگر شما مالک چند مرکز خرید و فروشگاه هستید و زمانی برای حضور و نظارت مستقیم بر عملکرد کارکنان خود ندارید، اگر در سفر هستید و می‌خواهید از وضعیت لحظه به لحظه محل کسب یا فروشگاه خود آگاه شوید، یکی از بهترین و مطمئن‌‏ترین شیوه‏‌های پیشنهادی، بهره برداری از دوربین‌های مداربسته تحت شبکه (IP Camera) در مراکز خرید می‌باشد. با این روش امکان رویت محدوده تحت پوشش دوربین‌های نصب شده در فروشگاه خود را (با اتصال به اینترنت به وسیله تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی یا تبلت) به دست خواهید آورد.

 

برچسب‌ها: