شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

دوربین مدار بسته دید در شب دوربین مدار بسته دید در شب

دوربین مدار بسته دید در شب

در طی چند دهه گذشته، دوربین مدار بسته دید در شب کاربرد زیادی در ارتش، اجرای قانون، صنعت هوا و فضا و تحقیقات علمی داشته است. متاسفانه به علت کمبود آگاهی عمومی و هزینه بالاتر، استفاده کمی از دوربین مدار بسته دید در شب در خانه ها و ساختمان های تجاری شده است. درسالیان اخیر به علت کاهش قیمت، در دسترس بودن و طراحی متناسب، دوربین مدار بسته دید در شب، کاربرد گسترده تری پیدا کرده است. پیشرفت تکنولوژی امکان استفاده از قابلیت ها و ویژگی های متنوع را برای کاربران فراهم کرده است. ما در این مطلب قصد داریم دانستنی هایی را در مورد دوربین مدار بسته دید در شب یا مادون قرمز، بیان کنیم.

دوربین مدار بسته دید در شب

دوربین مداربسته دید در شب یا مادون قرمز، در حالت کلی به دو نوع تقسیم بندی می شود. بنابراین هنگام خرید و یا فروش، حتما باید نوع دوربین مداربسته دید در شب مشخص شود تا مشکلی ایجاد نشود.

دوربین مدار بسته دید در شب

دوربین مدار بسته IR و FLIR

وقتی در مورد دوربین های مداربسته دیددر شب صحبت می کنیم، اکثر افراد دوربین هایی با نور زننده قرمز، سبز و… را که در فیلم های تلویزیونی دیده می شود، به یاد می آورند. این نوع از دوربین های مداربسته دید در شب، FLIR هستند. FLIR مخفف کلمه Forward Looking Infrared می باشد. دوربین های FLIR حسگرهای گران بهایی دارند که میزان انتشار نور مادون قرمز، از هر نقطه تصویر را نشان می دهد. اجسام داغ نور مادون قرمز زیادی را منتشر می کنند؛ در مقابل بدن انسان و حیوان نور مادون قرمز کمتری تولید می کند. این تفاوت در میزان نور مادون قرمز منتشر شده، باعث ایجاد تفاوت رنگ در تصویر می شود.

دوربین های مدار بسته FLIR کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارند. بدون تماس فیزیکی با اجسام موجود در محل، شما می توانید تفاوت دمایی آن ها را تشخیص دهید. متخصصان از این دوربین ها برای بازرسی، ایمنی، شناسایی و پیشگیری از خطرات احتمالی استفاده می کنند. نمایشگر دوربین مدار بسته FLIR نکاتی را در تصویر نشان می دهد که ممکن است با چشم غیر مسلح، قابل دیدن نباشد. تفاوت دمایی دیده شده در تصویر، می تواند مواد غذایی فاسد را نیز شناسایی کند.

نوع دیگری از دوربین های مادون قرمز (IR) وجود دارد که برای نظارت بر امنیت ساختمان ها استفاده می شود. هزینه این دوربین های مدار بسته، کمتر است.

مهم ترین تفاوت دوربین های مدار بسته FLIR و IR این است که دوربین مدار بسته FTIR، نور مادون قرمز منتشر شده از اجسام را ثبت می کند، ولی دوربین IR، بر اساس نور مادون قرمز بازتاب شده از روی اجسام، کار می کند.

در هنگام شب، نور مادون قرمز موجود در محیط کم است. در این شرایط به نور بیشتری برای ثبت تصاویر با کیفیت نیاز است. علت این که دوربین های مدار بسته دید در شب، LED و نورافکن های زیادی دارند نیز همین است.

دوربین مدار بسته دید در شب امنیتی

دوربین های مداربسته ای که کاربرد امنیتی دارند، از نوع دوم یا همان IR هستند. اغلب دوربین های مداربسته دید در شب، در هنگام روز تصویر رنگی و در هنگام شب تصویر سیاه و سفید ثبت می کنند. هنگامی که مقدار نور محیط از آستانه پیش فرض کارخانه کمتر می شود، دید در شب دوربین به صورت خودکار فعال می شود و اگر LED یا چراغ داشته باشد، روشن می شوند. کیفیت تصویر و میدان دید دوربین مداربسته مادون قرمز، به نوع لنز، مقدار نور LED ، سنسور دوربین و … بستگی دارد.

دوربین های روز و شب مخصوص، سنسورهای قوی دارند و می توانند در تاریکی شب نیز تصاویر رنگی بگیرند. همواره در تاریکی شب نیز مقدار کمی نور در اثر نور ماه و چراغ ها در محیط وجود دارد. در این شرایط دوربین مدار بسته روز و شب، کیفیت تصویر بالاتری نسبت به دوربین مداربسته مادون قرمز دارد.

نکات مهم در خرید دوربین مدار بسته دید در شب

۱ تناسب با کاربرد های مخفی

دوربین مداربسته دید در شب، وسیله مناسبی برای تشخیص چهره و دستگیری سارقان است. سارقان و خرابکاران تصور می کنند که در تاریکی شب، تصویر آن ها توسط دوربین مداربسته ثبت نمی شود.

۲عملکرد خوب در روز و شب

دوربین های مداربسته روز و شب و مادون قرمز، هم در روشنایی روز و هم در تاریکی شب، باید تصاویر با رزولوشن بالا را ضبط کنند و کیفیت مناسبی داشته باشند.

۳ مصرف پایین انرژی

دوربین های مدار بسته دید در شب، از LED استفاده می کنند. این LED ها در مقایسه با لامپ های معمولی با میزان نور مشابه، %۸۰ انرژی کمتری را مصرف می کنند. متوسط عمر چراغ های LED برابر با ۲۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ ساعت است. لامپ های معمولی ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ ساعت می توانند کار کنند.

۴ متناسب با محیط باز و بسته

دوربین های مداربسته دید در شب، با مشخصات و ویژگی ها متفاوت در بازار موجود هستند. بیشتر دوربین های مدار بسته دید در شب در فضاهای باز نصب شده اند؛ ولی امکان نصب آن ها در محیط های بسته نیز وجود دارد. دوربین های مداربسته دید در شب دام، انتخاب مناسب تری برای محیط های بسته هستند.

۵مقاومت در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف

دوربین های مدار بسته دید در شب مدرن، بدنه مستحکم و مقاومی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف دارند. جعبه های مخصوصی نیز وجود دارند که سایر تجهیزات دوربین مداربسته داخل آن قرار داده می شوند. این جعبه در برابر ضربه خرابکاران، بسیار مقاوم است.

۶ هزینه پایین

دوربین مداربسته دید در شبی را تهیه کنید که با هدف و کاربری شما تناسب داشته باشد، صرف هزینه و خرید دوربین مداربسته ای که قابلیت های پیشرفته دارد، ولی مناسب کاربری شما نیست، اقتصادی نمی باشد.

۷ کاهش آلودگی نوری

در زمان های گذشته، دوربین های مدار بسته نیاز به روشن بودن چراغ های زیادی در پارکینگ، حیاط، محوطه های رفت و آمد و… داشتند. هرچند این کار باعث افزایش امنیت ساختمان می شود، ولی برای همسایه ها آزار دهنده است. پس هر چه آلودگی نوری دوربین مداربسته کمتر باشد، بهتر است.

 

برچسب‌ها:, ,