شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

سیستم حضور و غیاب سیستم حضور و غیاب

یکی از نیازهای مدیران امروزی کنترل و نظارت بر کارکرد پرسنل و بهره وری آن هاست .یکی از این موارد کنترل و نظارت بر ورود و خروج کارمندان و همچنین محاسبه حقوقشان بر اساس این اطلاعات است . امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاههای پیشرفته به بازار این امکان براحتی و با کمترین هزینه ها در اختیار مدیران قرار گرفته است .با نصب دستگاههایی که برای همین منظور طراحی شده اند در ادارات و شرکت ها ، کارمندان در هنگام ورود ، خروج با مراجعه به این دستگاه و با استفاده از ابزارهای مختلف مانند کارت های هوشمند ، اثر انگشت ، اسکن چهره و … ورود و خروج خود راثبت می نمایند .این دستگاه ها در ابتدا به وسیله کارت هایی که در اختیار کارمندان قرار می گرفت عمل میکردند اما به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی از قابلیت بیومتریک انسان نظیر اثر انگشت ، عنبیه چشم ،چهره و … بهره جستند که امکان هر گونه تقلب را از بین میبرد و سهولت بیشتری برای کارمندان به همراه داشت .

در زیر به مرور هر یک از این ابزار ها می پردازیم :

تکنولوژی کارت هوشمند (smart card ) به عنوان یکی از دستاوردهای نوین بشری ، تحولی شگرف در حوزه سیستم های کاربردهای روزمره انسانها ایجاد کرده است . دو مقوله مهم امنیت (security ) و همراه بودن (mobolity ) از یژگی های منحصر بفرد این تکنولوژی است.امروزه کاربرد های این تکنولوژی در سطح دنیا در اکثر زمینه ها قابل مشاهده بوده و حتی این روند ، رو به رشد می باشد .بانکها ،مراکز مخابراتی ، سازمانهای دولتی ،مراکز بهداشتی ، مراکز ارائه خدمات ، مراکز آموزشی ، مراکز تفریحی و … از این دستاوردهای کاربردی این تکنولوژی بهره می گیرند .

تشخیص اثر انگشت نوری و خازنی :

تشخیص هویت و صدور مجوز از روی اثر انگشت یکی از ساده ترین و پرکاربرد ترین روش های تشخیص هویت است برای خواندن اثر انگشت ، سیستم های زیادی که از فناوری های گوناگون بهره می برند ،وجود دارد . اما سیستم هایی که اثر انگشت را بر پایه روش های نوری ثبت می کنند ، بیشتر گسترش پیدا کرده اند .در این شیوه ، نور از سوی یک چشم به انگشت تابانده می شود .سپس یک دوربین CCD ، پرتوهای بازتابیده را دریافت کرده و از روی آنها یک عکس سیاه و سفید می سازد . این عکس مشخصات بارز اثر انگشت را نشان میدهد وضوح این سیستم به میزان اهمیت و نوع کاربرد بستگی دارد . برای نمونه برای تشخیص اثر انگشت کودکان که پیچیدگی بیشتری دارد از وضوح ۱۰۰۰ dpi استفاده می شود در حالیکه برای بزرگسالان ، وضوح ۵۰۰ dpi کافی است .در کنار روش های نوری ، برای کاستن از هزینه ها ، روش هایی نیز ابداع شده اند که در آنها از خازن استفاده می شود . در این شیوه از صفحه هایی استفاده می شود که تا ۰۰۰/۱۰۰ حسگر خازنی دارند و بار آنها پس از تماس انگشت اندازه گیری می شود . از روی نتایجی که بدست می آید عکسی از اثر انگشت ساخته میشود .

سیستم های بیومتریک -تشخیص چهره :

سیستم شناسایی چهره یک سیستم بیومتریک است که با استفاده از روشهای هوشمند اتوماتیک ، هویت یک انسان را بر اساس ویژگیهای فیزیولوژیکی تشخیص یا تایید می نماید . در حالت عمومی یک سیستم بیومتریک از ویژگیهای فیزیولوژی مانند اثر انگشت ، عنبیه چشم ، چهره ،اثر کف دست یا ویژگیهای رفتاری مانند صدا و دست خط به منظور شناسایی استفاده می نماید . باز شناسی هویت افراد با استفاده از تصاویر چهره در مقایسه با سایر مولفه های بیومتریکی دارای مزیت عدم نیاز به همکاری فرد است که آن را در کاربردهای امنیتی و همچنین تعاملات انسان و کامپیوتر متمایز میکند .فناوری باز شناسی چهره یکی از معدود روشهای بیومتریک می باشد که با دارا بودن مزایای دقت بالا و سطح پایین دخالت فرد ، در مواردی مانند امنیت اطلاعات ، اجرا و نظارت بر قانون ، کنترل تردد و ثبت تردد در سیستم های حضور و غیاب مورد استفاده قرار میگیرد . به همین دلیل این فناوری در طی بیست سال گذشته در عرصه های صنعتی و علمی مورد توجه قرار گرفته است .

برچسب‌ها: