شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

لیبل پرینتر و بارکد پرینتر چیست ؟ لیبل پرینتر و بارکد پرینتر چیست ؟

لیبل پرینتر و بارکد پرینتر چیست ؟

به چاپگر های مخصوص چاپ لیبل و برچسب ، لیبل پرینتر گفته میشوند و تفاوتی میان بارکد پرینتر و لیبل پرینتر وجود ندارند.

برای شروع چاپ با لیبل پرینتر ها به تجهیزات و مواد مصرفی زیر احتیاج داریم

۱-یک دستگاه لیبل پرینتر که توسط کابل به کامپیوتر نصب شده و درایور آن روی سیستم نصب گردیده است .

۲-یک کامپیوتر با سیستم عامل ترجیحا ویندوز -نکته برخی لیبل پرینتر ها بدون نیاز به کامپیوتر میتوانند لیبل چاپ کنند .

۳- رول لیبل به اندازه و جنسی مورد نیاز

۴-یک رول ریبون مناسب با اندازه و جنس لیبل ها

تفاوت لیبل پرینتر با چاپگرهای معمولی :

لیبل پرینترها برای چاپ انواع لیبل از تکنولوژی حرارتی استفاده می نمایند و از لحاظ ساختار جز گروه چاپگرهای حرارتی می باشند .

کاغذ و لیبل مورد استفاده در لیبل پرینتر بر خلاف چاپگر های معمولی به صورت رول بوده و جنس آن میتواند کاغذی و یا پلاستیکی (pvc ) باشد .

چاپگرهای معمولی از کاغذهایی به صورت برگه مجزا استفاده میکنندو بسته به نوع لیزری و یا جوهر افشان جهت چاپ از خاصیت الکترومغناطیسی و یا افشاندن جوهر استفاده میکنند .پس ماده مصرفی چاپگرهای معمولی جوهر و یا پودر خاصی است که معمولا به آن کاتریج گفته میشود .

در لیبل پرینتر ها جهت چاپ روی لبیل از نوعی تکنولوزی مانند کاغذ کاربن استفاده میشود که به آن ریبون میگویند .ریبون مانند لیبلها به صورت رول بوده و سطح آن با نوعی موم و یا رزین خاص پوشیده شده است و هنگام حرارت دیدن در هر نقطه مانند کاغذ کاربن باعث چاپ روی لیبل میشود .

وظیفه چاپ و حرارت دادن به ریبون به عهده قطعه مهمی به نام هد میباشد .کیفیت چاپ هر لیبل پرینتر به هد آن مرتبط میباشد .هرچه هد قابلیت نقاط ریزتری را داشته باشد کیفیت چاپ آن بالاتر است .کیفیت چاپ و یا رزولوشن هد با واحدی به نام DPI مشخص میگردد که به معنی تعداد پیکسل یا نقطه در یک واحد سطح میباشد .

معمولا کیفیت چاپ لیبل پرینتر ها بین ۱۲۰ DPI تا ۳۰۰ DPI متغیر ات . پس بنابر آنچه گفته شد لیبل پرینتری با کیفیت چاپ ۳۰۰ میتواند کیفیت چاپ بهتری نسبت به ۲۰۰ DPI داشته باشد .

عمر هد لیبل پرینتر نکته مهمی است که باید به آن توجه داشت که به صورت اینکه چند متر از رول را بدون معیوب شدن میتواند چاپ کند مشخص میگردد . پایان عمر هد با چاپ نشدن برخی نقاط توسط هد مشخص شود .هرچه تعداد نقاط و یا پیکسلی که هد نمیتواند آنرا چاپ کند بیشتر باشد . آن هد فرسوده تر است و تا حدی ادامه پیدا میکند که دیگر لیبل چاپی توسط آن کیفیت خود را از دست میدهد .لذا یکی از تفاوتهای مهم لیبل پرینتر های صنعتی با رومیزی عمرهد بیشتر نوع صنعتی میباشد .

برچسب‌ها: