شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

معرفی UPS و اجزای تشکیل دهنده آن معرفی UPS و اجزای تشکیل دهنده آن

UPS به معنای منبع تغذیه بدون وقفه است .UPS یک منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه اصلی آن ، تامین بدون وقفه توان مورد نیاز بار مصرفی است ،این سیستم بین برق شهری و دستگاه مصرف کننده قرار گرفته ، علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه ،مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده میشود و برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده مانند سرور و کامپیوتری که تحت تاثیر نوسانات هستند را ،با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری ، تامین و محافظت میکند و در زمان قطعی برق نیز توان مورد نیاز آن ها را تامین میکند .آنچه مهم است اطمینان از پیکربندی شبکه و برق موجود در مسیر بین داده ها ،سرور و کامپیوترهای موجود در شبکه است .تست خودکار نیز برای اطمینان از عملکرد مناسب UPS است . این تست در هنگام اولین اتصال یو پی اس به برق انجام میشود و بعد از آن هم ،تست در زمان های مشخصی انجام میشود .

در گذشته مشتریان برای استفاده از UPS ، هزینه بسیاری می پرداختند اما مروزه بازیاد شدن هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری ، استفاده از UPS ها مقرون به صفه است .با وجود یو پی اس ها علاوه بر اینکه برق شهری (منبع اولیه انرژی ) در دسترس سیستم های الکترونیکی باشد ،منبع ثانویه ای هم هنگام قطعی منبع اولیه مورد استفاده قرار گیرد .

اجزای سیستم  

سه جزء اصلی تشکیل دهنده UPS شامل باتری ،شارژر و مبدل است :

۱-باتری

باتری UPS یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های این دستگاه است که معمولا بین ۵ تا ۲۰ دقیقه میتواند برق لازم UPS را در حین قطعی برق فراهم کند .ظرفیت باتری UPS ها در ابعاد کلی این سیستم تاثیر دارد  به نحوی که هر چه باتری ها بزرگ و ظرفیت آن ها بیشتر باشد ، UPS هم بزرگتر است .مشتری نیز متناسب با ظرفیت مورد نیاز خود ،سایز یو پی اس را انتخاب میکنند . توجه داشته باشید که باتری این منبع تغذیه باید همیشه تست و بررسی شود ،زیرا معیوب بودن آن باعث آسیب دیدن داده های کاربران میشود ،همچنین میتوان UPS را طوری تنظیم کرد که زمانی که ۸۰ در صد باتری آن تخلیه شد ،سیستم های شما را خاموش کند .در این لحظه نرم افزار  UPS ، یک فرایند SHUT DOWN را فعال میکند که برنامه های شما را میبندد و سیستم را غیر فعال میکند .

۲- شارژر

با توجه به اینکه برق شهری از نوع جریان متناوب است و برق مورد استفاده باتری ها ،جریان مستقیم ،بخشی از UPS ها ،به عنوان شارژر ،وظیفه تبدیل جریان متناوب بهجریان مستقیم را بر عهده دارد .

۳-مبدل (Inverter)

مبدل ،وظیفه تبدیل انرژی مستقیم ذخیره شده در باتری به جریان متناوب شهری را بر عهده دارند .در صورتی که برق قطع و یا دچار مشکل شود ، بلافاصله مبدل ، جریان مستقیم باتری را به متناوب تبدیل کرده و منجر به تامین بدون وقفه برق مورد نیاز دستگاه میشود . توان یک UPS ،وابسته به مبدل آن است به طوری که هرچه مبدل قدرتمندتر باشد ،توان دستگاه UPS نیزبیشتر خواهد بود .

 

برچسب‌ها: