شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

معیارهای انتخاب نرم افزار چیست ؟ معیارهای انتخاب نرم افزار چیست ؟

در کسب و کارهای امروزی و در بنگاه های اقتصادی در کل دنیا ،استفاده از رایانه و سیستمهای نوین  نرم افزاری یکی از مهمترین عوامل موفقیت در استراتژیهای تدوین شده می باشد .تا آنجایی که انتخاب یک سیستم یکپارچه و نرم افزار تخصصی میتواند مهم ترین ابزار رسیدن به اهداف برنامه ریزی شده باشد .

اما سوال انجاست این انتخاب چطور و در چه زمانی انجام گیرد تا باعث ایجاد بازدهی مثبتی و کاهش ریسک ها و افزایش سود حاصل از فعالیت های اقتصادی وکاهش هزینه های جاری گردد .آیا نرم افزار های سیستمی و راهبردی این قابلیتها را دارد ؟آیا تا این حد مهم هستند ؟

در پاسخ به این سوال باید با جرات و با صدای بلند رسا گفت بله …

امروزه با تمام پیچیدگی ها و ظرافت های موجود در کسب و کارها و وسعت بدون مرز فعالیت های اقتصادی و گستردگی فعالان این امر ،هر انتخاب نادرستی میتواند خسارات بسیار زیادی را در بلند مدت و در اکثر فعالیتها در کوتاه مدت ،شامل شود .خسارتهایی که گاها بسیار سخت قابل جبران میباشد .

انتخاب نرم افزار برای هر کسب و کار نیز از همین موارد است .انتخابی که میتواند تمامی اسناد ،دستورالعمل ها ،مراودات مالی و بازرگانی و فرایندهای سازمانی را به طور صحیح و بدون نقص اجرا و نگهداری و پایش کند و یا با عملیاتی شدن آنها خسارت بسیار قدرتمندی در انحلال کسب و کار وارد کند .

با یک مثال ساده به تشریح این موردمیپردازیم .نمایش سود حاصل از فعالیت های بازرگانی و خدماتی در هر کسب و کار اولین قدم برای ادامه مسیر برنامه ریزی شده است البته این مقوله با بحث سرمایه گذاری کاملا متفاوت است .یک کارفرما بعد از انجام فعالیتهای تعریف شده در کسب و کار خود میخواهد میزان سود و زیان سه ماهه خود را بررسی و نقشه راه سه ماهه آینده را مشخص کن البته که بهترین و کوتاه ترین راه استفاده از نرم افزار مالی موجود و گرفتن گزارش از آن سیستم میباشد که در کسری از دقیقه قابل انجام است .کار فرما کاملا متکی بر گزارشات واصله و خوشحال از رقم نمایشی سود فعالیت خود ادامه مسیر را با خیال آسوده ادامه میدهد .اما این اخر کار نیست !

چه میزان به صحت اطلاعات و گزارشات اخذ شده اطمینان است .به چه اعتمادی میتوان بدون تجزیه و تحلیل ابتدا تا انتهای دوره مالی به این گزارشات امضای صحت گذاشت .

استفاده از نرم افزار های سازمانی و ورود علم انفورماتیک توانسته است بسیاری از این شبهات و موارد و بی اعتمادی ها را حل و خیال کارفرمایان را آسوده کند به شرط آنکه انتخاب سیستم از روی منطق و بررسی کارشناسانه انجام شود که به چند مورد از آن اشاره میکنیم .

۱-سابقه شرکت ارایه دهنده نرم افزار

۲-متخصص بودن افراد ارائه  دهنده و مشاور در خصوص بحث تخصصی و عملکرد یکتای نرم افزار ارائه شده

۳-یکپارچگی کامل در تمامی امکانات و بخشهای نرم افزار

۴-وجود سبد کامل نرم افزاری در خصوص نیازهای آینده انفورماتیکی

۵-استفاده از تکنولوژی های مدرن در تولید نرم افزار

۶-بومی بودن و اصالت سیستم

۷-مجوزهای مورد تایید سازمانهای ذیربط

۸-منعطف بودن نرم افزار ها در خصوص اندازه کسب و کارها (کوچک -متوسط -بزرگ )

۹-تجارب موفق در کسب و کارهای مختلف

۱۰-وجود SLA (Servis Level Agreement ) توافق نامه سطح خدمات و خدما پس از فروش مستمر و تعریف شده .

این موارد چند نکته در خصوص انتخاب و اجرای بهینه نرم افزار ها در کسب و کار های اقتصادی میباشد که به زبان کاملا ساده بیان شد امیدواریم در تمامی کسب و کارها شاهد پیشرفت و موفقیت باشیم .

 

 

برچسب‌ها: