شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

مکانیزم های بهینه سازی تصویر مکانیزم های بهینه سازی تصویر

مکانیزم های متفاوتی برای رفع مشکل ضد نور در دوربین های مداربسته وجود دارند .در اینجا چند مکانیزم بسیار رایج را به صورت خلاصه بررسی میکنیم :

-مکانیزم WDR : موثرترین مکانیزم رفع ضد نور در دوربین های مداربسته است .این مکانیزم از طریق دو حسگر متفاوت تصویر میزان اختلاف نور را در مناطق کم نور و پرنور تا حد زیادی کاهش می دهد .وجود این قابلیت در دوربین ها نقش زیادی در هزینه و قیمت آنها دارد .

-مکانیزم BLC : این مکانیزم با حذف پشت زمینه روشن در تصویر امکان روشن تر شدن قسمت های کم نور را به وجود می اورد .وجود این مکانیزم در دوربین ها نقش کمی در هزینه و قیمت آنها دارد .

-مکانیزم DWDR : در واقع نوع دیجیتال از مکانیزم WDR است که البته به مراتب غیر موثرتر از WDR عمل میکند . تاکید بر روی وجود این مکانیزم بیشتر با اهداف تبلیغاتی صورت میگیرد .

دیگر راه حل ها

ساده ترین راه حل برای رفع مشکل ضد نور دوربین های مداربسته نصب دوربین به صورتی است که نور شدید به صورت مستقیم به آن نخورد .اما در صورت عدم امکان جابجایی دوربین بهتر است از دوربین هایی با قابلیت WDR استفاده کنید تا تاثیر ضد نور در تصویر شما کمتر شود .

IR Cut یک فیلتر دوربین مداربسته است که برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی لنز دوربین مداربسته نصب میشود . این فیلتر امواج نوری مزاحم را در طول روز از دوربین دور میکند .

وظیفه IR CUT چیست ؟

دوربین های مداربسته دید در شب طوری ساخته میشوند که بتوانند به جز امواج نور مرئی امواج مادون قرمز یا IR را هم نمایش دهند . چنین قابلیت امکان دید در شب IR را برای دوربین فراهم میکند . دوربین در طول شب از طریق LED های مادون قرمز محیط را روشن کرده و تصاویر را در طول شب دریافت میکند .اما این موضوع مشکلی را برای دوربین های مداربسته به وجود میاورد .در طول روز که دوربین نیازی به امواج مادون قرمز ندارد هم این امواج را جذب میکند .حجم امواج مادون قرمز در طول روز خیلی زیاد است و جذب آنها باعث میشود رنگ و نوربندی دوربین غیر طبیعی به نظر برسد .برای رفع این مشکل از فیلتر IR CUT استفاده میکنند .

IR CUT چطور کار میکند ؟

عملکرد این فیلتر بسیار ساده است . این فیلتر تنها اجازه عبور نور مرئی را میدهد و تمام امواج مادون قرمز محیط را جذب میکند . با فعال شدن در طول روز امکان عبور نور مادون قرمز و رسیدن آن به چیپ تصویر دوربین وجود نخواهد داشت . در طول شب و زمانی که LED های IR دوربین فعال میشوند IR CUT غیر فعال میشود و امکان دیدن امواج مادون قرمز به وجود میاید .

 

برچسب‌ها: