شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

پهنای باند ( Bandwidth ) دوربین مدار بسته پهنای باند ( Bandwidth ) دوربین مدار بسته

پهنای باند ( Bandwidth ) دوربین مدار بسته

پهنای باند ( BandWidth ) چیست؟

پهنای باند دوربین مدار بسته هم در شبکه محلی ( Local Network ) و هم در شبکه اینترنت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به خصوص زمانی که در شبکه محلی تعداد زیادی دوربین IP فعال وجود دارد، لذا پهنای باند برای مدیر شبکه اهمیت زیادی دارد چرا که با یک اشتباه کوچک امکان هنگ کردن شبکه و قطع تصاویر وجود خواهد داشت. لذا قبل از هر تصمیمی باید طراحی مناسب و هوشمندانه انجام شود.

خوشبختانه تقریبا همه دوربین های IP می توانند پهنای باند خود را کنترل کنند، به عبارت دیگر، می توان با تنظیم دوربین، پهنای باند را کاهش داد، این کار به طراحان سیستم کمک می کند تا با توجه به مجموع پهنای باند تجهیزات، شبکه مناسب را طراحی و راه اندازی نمایند. همانطور که اشاره شد، تمامی شبکه های بزرگ و کوچک، محدودیت پهنای باند را با خود یدک می کشند و اگر به طور مثال تعداد زیادی از دوربین های IP روی هر بستر شبکه ای بدون هیچگونه تنظیمی قرار بگیرند می تواند شبکه را با مشکل جدی روبرو کنند.

 کیفیت تصویر / فرمت فشرده سازی

شاید تاثیر گذار ترین عامل تعیین کننده بر پهنای باند، کیفیت تصویر دوربین مدار بسته است. به این مفهوم که تصویر دوربین پس از فشرده سازی با مدل های مختلف، پهنای باند متغیری را خواهد داشت. این موضوع را با ذکر یک مثال توضیح می دهیم؛ همانطور که می دانیم، پهنای باند دوربین دو مگا پیکسل از یک مگا پیکسل بیشتر است اما سوال اینجاست:

پهنای باند تصویر دوربین یک مگا پیکسل با فرمت های فشرده سازی H.264، MPEG4 و H.265 چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟

پاسخ: فرمت فشرده سازی H.265 بهترین نوع فشرده سازی و بهینه ترین میزان در سه مدل بالاست از این رو پهنای باند در این مدل کمترین میزان می باشد. پس از آن H.264 محبوب و پر استفاده است که سالها کاربردی ترین فرمت فشرده سازی نزد کاربران مدار بسته بوده است. لذا در جایگاه دوم پهنای باند قرار می گیرد. ضعیف ترین بهینه سازی پهنای باند در مثال بالا در فرمت فشرده سازی MPEG4 می باشد، پس تصویر دوربین یک مگا پیکسل در این فرمت بیشترین پهنای باند را اشغال می کند.

برچسب‌ها:, , , ,