شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

کابل کشی و زیر ساخت های کابلی سیستم مداربسته کابل کشی و زیر ساخت های کابلی سیستم مداربسته

جهت نصب دوربین مداربسته به صورت استاندارد اصولی رعایت اصول نصب هر قسمت اهمیت دارد .یکی از مهمترین و اساسی ترین بخش های یک سیستم مداربسته که باید دقت و وسواس خاصی پیاده سازی شود زیر ساخت کابلی سیستم است .کابل کشی دوربین مداربسته در طول عمر و پایداری سیستم امنیتی بسیار حائز اهمیت است .کابل کشی غیر استاندارد دوربین مداربسته علاوه بر ایجاد نویز ،کاهش کیفیت تصویر و قطعی لحظه ای تصویر دوربین مداربسته میتواند باعث کم شدن طول عمر کابل  ها شود که در بلند مدت موجب وارد امدن صدمات غیر قابل جبران به تمام سیستم دوربین مداربسته میگردد .

کلیات کابل کشی دوربین مداربسته

در مورد کابل کشی دوربین ها نکته اول آن است که شما از چه نوع دوربینی استفاده میکنید .دوربین های تحت شبکه IP camera از کابل های شبکه با استاندارد ،FTP SFTP، UTP و انواع CAT 7 ، CAT6 ، CAT5 استفاده میکنند .سیستم های دوربین مداربسته HDtvi ، HDcvi ، AHD و آنالوگ نیز از کابل های کواکسیال RG58 ،RG59 استفاده خواهند کرد .

کابل کشی شبکه برای دوربین های مداربسته

کابل کشی شبکه عبارت است از نصب کابل شبکه بین دوربین مداربسته شبکه دستگاه NVR ، تجهیزات شبکه و سوئیچ ها و سایر موارد قرار گرفته در شبکه که دارای پورت شبکه میباشند ،پایداری یک شبکه در قدم اول وابسته به بستر غیر فعال( PASSIVE NETWORK ) شبکه می باشد .کابل کشی شبکه دارای استاندارد ها و قواعد مخصوص به خود میباشد که اثر خود را در سرعت ارتباط و طول عمر شبکه تا قطع کامل ارتباط به شدت نشان میدهد .

تهیه نقشه سیستم دوربین مداربسته

کابل کشی بدون نقشه مانند رانندگی بدون آدرس می باشد .ابتدا باید از محل بازدید و نیازهای کارفرما مشخص شود . جانمایی و زوایای دید دوربین مداربسته مشخص گردد . محل قرار گیری دستگاه رکوردر مکان یابی شود سپس مطابق با آن نقشه سیستم دوربین مداربسته کشیده شده و میزان و مسیر کابل ها معلوم گردد .سپس نقشه تهیه شده در اختیار نیروها قرار داده شود تا مطابق آن کابل کشی اجرا شود .

انتخاب مسیر کابل کشی

کابل کشی دوربین مداربسته از هر مسیری امکان پذیر نیست و با توجه به موانع باید مسیری انتخاب گردد تا حداقل فاصله را از رک داشته و زیبایی کار رعایت گردد .در صورت کار در محیط های اداری ،مسکونی و فروشگاهی زیبایی را در اولویت قرار دهید .نکته فنی مهم که در انتخاب مسیر کابل کشی شبکه باید رعایت کنید این است که از عبور کنار کابل های برق و تجهیزات تولید کننده نویز و استابلایزرها اجتناب کنید . این نویز سبب اختلال در انتقال اطلاعات و ایجاد پارازیت میگردد .حداقل فاصله کابل شبکه و کواکسیال از کابل برق ۳۰ سانتیمتر میباشد .در صورت اجبار از عبور با فاصله کمتر از کابل های روکش دار FTP استفاده کنید و مسیر کابل را از انواع عایق دار انتخاب نمایید .

انتخاب نوع کابل دوربین مداربسته

کابل شبکه در مدل های مختلف با سرعت های مختلف و انواع روکش تولید میشود .با توجه به نیاز خود و بودجه کابل مورد نظر خود را انتخاب نمایید . در محیط های صنعتی و نویز پذیر از کابل های شبکه برند نوع SFTP استفاده کنید ،برای محیط های داخلی UTP کفایت میکند . در مورد کابل کواکسیال نیز از RG59 با مقاومت ۷oHm تقریبا برای تمام محیط ها مناسب هستند .با توجه به محل قرار گرفتن کابل یکی از موارد فوق را انتخاب مینماییم .مثلا روی دیوارهای داخل اتاق ها از ترانک یا داکت با توجه به  حفظ زیبایی استفاده شده و یا در سقف و کف و روی دیوارها برای تعداد کم کابل از انواع لوله و برای حجم بیشتر از سینی استفاده میشود که انتخاب آن کاملا بستگی به نوع محیط دارد .مورد دیگر دسترسی آسان و امکان تعویض و یا افزودن احتمالی نود شبکه و یا دوربین مداربسته میباشد با دیدی به آینده بستر رو طوری انتخاب نمایید که امکان افزایش تعداد کابل  داشته باشد .در صورت استفاده از کابل برق و شبکه در یک ترانک از جداکننده استفاده نمایید در صورت استفاده از لوله ،لوله های جداگانه جهت برق و کابل شبکه در نظر بگیرید و بین آنها فاصله بیندازید .جهت بهبود بستر سینی های کابل قبل از کابل کشی دوربین مداربسته سینی ها را بوسیله کابل همبندی ارت به زمین متصل نمایید .

نحوه ی نصب کابل دوربین مداربسته

هنگام کابل کشی دقت نمایید تا چرخش کابل زاویه بیشتر از ۹۰ درجه به کابل ندهید که موجب پارگی یا افت سرعت خواهد شد .همچنین مراقب له شدگی و پارگی و صدمات احتمالی به کابل شبکه باشید . استفاده از قطعات اتصال در صورت پارگی کابل توصیه نمشود و ترجیحا کابل را تعویض نمایید .کابل کشی نباید تحت فشار باشد و باید آزادانه بتواند حرکت کنند همانطور که ذکر شد کابل های دوربین مداربسته نباید دیده شوند .به همین منظور در صورت کابل کشی در مسیرهایی که از داکت خارج میشوند از باکس استفاده نمایید .

برچسب‌ها: