شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

کاربرد دوربین مداربسته کاربرد دوربین مداربسته

در دنیای امروزی و با پیشرفت جوامع ، افراد به دنبال راهکارهای امنیتی بهتر و استراتژی های کار آمد برای مقابله با سرقت و وقوع جرم هستند .دوربین مدار بسته یکی از انواع تجهیزات امنیتی و نظارتی است که در اکثر موارد به کار می روند و هزینه پایین و ظرفیت عملیاتی بالاتری نسبت به سایر روش های امنیتی و حفاظتی دارند .در بیشتر کشورها ،دوربین مداربسته برای جلوگیری از سرقت در سطح شهر و نیز در ساختمان های شخصی نصب می شوند .کاربردهای دوربین مداربسته بسیار متنوع است .

کاربرد اصلی دوربین مداربسته ،نصب در سیستم های حفاظتی است اما این کاربرد منحصر بفرد به یک مورد نشده و شامل موارد زیر می باشد :کاربردهای انتظام -پلیسی ،فضایی ،کنترل ترافیک ،ارتباط رادیوییو مخابراتی ، صنعتی و …

کاربرد دوربین مداربسته در سیستم کنترل ترافیک

در اغلب شهرها و کشورها ،دوربین مداربسته در خیابان ها و بزرگراه ها نصب می شوند تا ترافیک و رفت و آمد خودروها به راحتی تحت بررسی و نظارت قرارگیرد .اگر در بخشی از جاده تصادفی رخ دهد ،به راحتی از طریق دوربین مداربسته ، قابل پیگیری است .

علاوه بر کنترل تصادفات ،نظارت بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از جمله رعایت سرعت مجاز ،با استفاده از دوربین مداربسته امکان پذیر است .پلیس با مشاهده پلاک خودروی متخلف ، راننده مربوطه را شناسایی و جریمه می کند .

کاربرد دوربین مداربسته در خودرو

استفاده از دوربین مداربسته در خودرو ها این امکان را فراهم می کند که راننده وسیله نقلیه ( به عنوان مثال ،قطارها ) قبل از بستن درها ،از عدم وجود افراد در آن قسمت مطمئن شود .این کار از بروز حادثه و ماندن افراد در بین درب وسیله نقلیه ،جلوگیری نماید .نصب دوربین مداربسته در خودرو به راننده کمک میکند تا هنگام دنده عقب رفتن ،با اشیاء و یا افراد برخورد نکند .

کاربر دوربین مداربسته در صنایع

محیط برخی صنایع مانند صنایع شیمیایی ، پالایشگاه و راکتور های هسته ای ، شرایط خطرناک و دشواری دارند .بدیهی است که نظارت بر روند اجرای یک پروژه صنعتی در این محیط ها به صورت مستقیم امکان پذیر نیست ،زیرا خطرات جانی و یا ضررهای مالی در پی دارد .در این حالت است که دوربین مداربسته بیش ار پیش ، اهمیت پیدا میکند .دوربین مداربسته مورد استفاده در صنعت ، بر خط تولید نظارت دارند .برخی از انواع دوربین مداربسته ، دارای سنسور های حرارتی هستند و میتوانند در هر مرحله ای از فرایند ، درجه حرارت را اندازه گیری نمایند .

کاربرد دوربین های مداربسته در مکان های اداری

به منظور نظارت بر ایمنی کارکنان و بررسی عملکرد صحیح آن ها ، یک مدیر یا کارفرما می تواند در محل کار یا اداره ، دوربین مداربسته نصب کند .البته همواره باید به خاطر داشت ف در این موارد باید تمام کارمندان از نصب دوربین مداربسته در محل اطلاع داشته باشند این کار احترام به حقوق شخصی افراد محسوب می شود .

کاربرد دوربین مداربسته در مراکز درمانی و بیمارستان ها

روزانه بیماران بسیاری به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه می کنند .کوپکترین سهل انگاری در درمان و ارائه خدمات به این افراد ، منجر به حوادث ناگوار و غیر قابل جبران خواهد شد . از این رو ، نصب دوربین مدار بسته در این موارد بسیار ضرورری می باشد .پس از نصب دوربین مداربسته ،تصاویر ضبط می شوند و به راحتی میتوان به آن ها دسترسی داشت .

کاربرد دوربین مداربسته در مکان های عمومی

یک دوربین مداربسته معمولی ، قابلیت پوشش مناطق باز و وسیع را ندارد .دوربین های مداربسته با رزولوشن تصویر بالا ، در این مورد کارامد هستند . این دوربین ها قابلیت چرخش در تمام زوایا و همچنین بزرگ نمایی تصویر دارند و میتوانند منطقه وسیعی را تحت پوشش خود قرار دهند .قدرت تفکیک بالای تصویر در دوربین مداربسته ،امکان شناسایی چهره افراد و حتی شماره پلاک خودرو ها را فراهم می کند .

کاربرد دوربین مداربسته در انبار ها و پارکینگ ها

با نصب دوربین مداربسته در بخش ورودی و خروجی پارکینگ ها ، ، امکان کنترل دقیق رفت و آمد خودرو ها وجود دارد .در انبارها نیز برای برسی و نظارت بر حمل و نقل و جابهجایی کالا ،از دوربین های مداربسته استفاده می شود .این سیستم ها معمولا به صورت ۲۴ ساعته کار میکنند و از این طریق ، امنیت بالایی را برای انبار و پارکینگ ها فراهم می سازند .

کاربرد دوربین مداربسته در مکان های تفریحی ، ورزشی ، تاریخی

به کارگیری و نصب دوربین مداربسته در مکان های تفریحی ،ورزشگاهها ، رستوران ها ، مناطق توریستی ،موزه ها و … باعث می شود تا افراد در آن مکان ها احساس امنیت بیشتری داشته باشند .زیرا در صورت بروز حادثه ای ،به راحتی میتوان از طریق این دوربین ها ، به جزییات آن حادثه پی برد .همچنین نصب دوربین مداربسته در مکان های تاریخی ، موجب حفاظت بهتر از آثار تاریخی و باستانی می شود .با نصب دوربین های مداربسته در موزه ها ،از سرقت آثار گرانبهای تاریخی جلوگیری می شود .

علاوه بر کاربردهای گسترده ای که در بالا ذکر شد ،دوربین مداربسته در موارد دیگری هم کاربرد دارد . به عنوان مثال ، شرکت ها میتوانند یک دوربین مداربسته در اتاق کنفرانس خود نصب کنند .به این ترتیب به راحتی میتوانند از مراحل برگزاری جلسات کاری ،سمینارها و کنفرانس های خود ،تصویر برداری نموده و سپس آن را مستند سازی کنند .همچنین دوربین مداربسته در مکان هایی مانند معادن ، نیروگاه ها ،سدها ،اسکله و بندر ،هتل ها ، فرودگاه ها و … کاربرد گسترده ای دارند .

 

برچسب‌ها: