شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

شرکت فنی مهندسی پارسه | parseh-gilan

گیت کنترل تردد گیت کنترل تردد

گیت کنترل تردد از نوع سه اهرمی جنس استیل ۲ میلی متری می باشد . این گیت ها به دستگاه های کنترل تردد متصل شده در صورت مجاز بودن شخص به تردد ،دستگاه فرمان باز شدن گیت را صادر کرده و گیت اجازه تردد را به فرد می دهد . این گیت امکان تردد ۴۰ تا ۵۰ نفر در دقیقه را دارا می باشد . پهنای ورودی آن ۷۰ سانتی متر می باشد .

ماهیت کنترل تردد چیست ؟

سیستم کنترل تردد مشخص می کند که : چه کسی مجاز به ورود و خروج است ؟محل های مجاز رود و خروج کجاست ؟و این افراد در چه زمانی اجازهتردد دارند ؟به عبارتی دیگر چه کسی یا چه گروهی در چهزمانی یا چه زمانهایی از چه گذرگاهی یا چه گذر گاههایی می توانند عبور کنند .انجام این کار در گذشته با استفاده از قفل و کلید انجام می شده است .وقتی دری قفل می شود تردد افراد از آن در فقط با داشتن کلید امکان پذیر است .در این سیستم ها کلیدهای مورد استفاده و ورود و خروج افراد ثبت نمی شود و کلید را میتوان براحتی کپی کرده و در اختیار افراد غیر مجاز قرار داد . در صورت مفقود شدن کلید و یا اتمام مدت اعتبار فرد برای استفاده از کلید ،باید قفل را تعویض کرد .در کنترل تردد الکترونیکی از کامپیوتر برای رفع این نواقص استفاده شده است .در این سیستم ها تعداد زیادی اجازه نامه را میتوان جایگزین کلید های مکانیکی کرد . اعطای اجازه ورود برای افراد در سیستم های الکترونیکی با ارائه این مجوز یا کارت امکان پذیر است . بعد از صدور اجازه نامه ورود ، درب برای زمان از پیش تعیین شده ای باز شده و تردد ثبت می شود .در صورت عدم صدور اجازه در بسته ماده و این صحنه نیز ثبت می شود .در این سیستم می توان درب ورودی را مورد نظارت قرار داده و اگر درب با فشار باز شود و یا اگر برای مدت زیادی باز بماند آژیر خطر به صدا در می آید .

بخش های مختلف یک سیستم کنترل تردد

در یک سیستم کنترل تردد نقطه ورود می تواند یک درب ،یا مانع فیزیکی ،ورودی پارکینگ ،آسانسور و … باشد که ورود با استفاده از این سیستم امکان پذیر می شود . معمولا نقطه دسترسی یک درب بوده که این درب ورودی شامل چندین عنصر می باشد . مهم ترین بخش آن یک قفل الکترونیکی است . این قفل توسط یک سوئیچ الکترونیکی باز می شود .به جای انجام این کار توسط کاربر ،ممولا از یک ورودی استفاده می شود .این ورودی می تواند یک صفحه کلید ،که باید رمز عبور از طریق آن وارد شود یک کارت خوان یا یک سیستم بیومتریک باشد .کارت خوان به خودی خود درب را باز نمی کند بلکه کد ورودی رابه مرکز کنترل فرستاده و مرکز کنترل در این مورد تصمیم گیری می کند .برای بررسی وضعیت درب از یک سوئیچ مغناطیسی استفاده می شود . این سوئیچ بی شباهت به آهن ربای درب یخچال یا خودرو نیست . در این سیستم ها معمولا ورود افراد کنترل شده و خروج آنها مورد کنترل قرار نمیگیرد . در جایی که خروج کنترل نمی شود (خروج آزاد ) ابزاری برای درخواست خروج مورد استفاده قرار میگیرد .این ابزار میتواند یک دکمه و یا آشکار ساز حرکتی باشد .وقتی این دکمه فشلر داده و یا حرکتی در جلوی درب تشخیص داده شود آژیر غیر فعال شده و در باز می شود . خروج از درب بدون باز کردن الکترونیکی آن خروج آزاد نامیده میشود که یک مساله مهم امنیتی است . در حالتی که خروج آزاد مجاز نباشد درب خروجی نیز قفل میشود .

مجوز عبور

مجوز عبور معمولا رمزی (مثل پین کد )، دستی (مثل کارت یا نشانه ورود )و یا مشخصاتی (مثل ویژگی های بیومتریک )یا ترکیبی از این ها می باشد . این مجوز میتواند یک کارت ،کلید مجازی یا نوع دیگری از کلیدها باشد . کارت های مختلفی مثل نوارهای مغناطیسی ،بارکد ،ویکند ،بیسیم های ۱۲۵ کیلوهرتز ،کارت های هوشمند تماسی یا بدون تماس برای این منظور به کار می روند . سیستم های بیومتریک نیز از اثر انگشت ،شناسایی چهره ،شناسایی عنبیه ،شبکیه ،تشخیص صدا و یا شکل و حالت دست ها استفاده می کنند .

سیستم های بیومتریک با پیشرفت دانش بشری ،رشد و توسعه فراوانی پیدا کرده است به گونه ای که به ظهور رایانه های پرقدرت امکان پردازش تصاویر در کوتاه ترین زمان ممکن و در نتیجه فرایند کنترل بسرعت به انجام میرسد .در پردازش تصاویر ،از شاخصه های خدادادی افراد به گونه ای استفاده میگردد تا در صورت دستکاری در ظاهر چهره امکان شناسایی صاحب اصلی آن تسهیل گردیده است . شناسایی نقاط ثابت در هر چهره و محاسبه فاصله این نقاط ثابت از روش های مشخص شده این فن آوری به حساب می اید .

 

 

 

برچسب‌ها: